Dlaczego fotowoltaika?
Koszty dotychczas wykorzystywanych źródeł energii rosną, a gospodarki wielu krajów świata w tym EU zobowiązały się do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Wśród odnawialnych źródeł technologia, w ostatnim okresie fotowoltaika rozwija się najszybciej i stała się technologią najbardziej dostępną i powszechną. Media donoszą, że największe gospodarki świata (m.in. Chiny, Niemcy) powzięły strategiczne decyzje o wspieraniu rozwoju fotowoltaiki jako strategicznego źródła energii (m.in. poprzez budowę ogromnych farm fotowoltaicznych).
Nie do pominięcia jest fakt, że kraje EU – w tym Polska – w niedługim czasie są zobowiązane do zwielokrotnienia udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ze wspomnianych powodów fotowoltaika stała się kluczową technologią, dzięki której jest to możliwe.
W obliczu tych faktów również w naszym kraju zauważono w ostatnich miesiącach prawdziwy ’boom’ na tą technologię – rok 2018 pokazał rekordowe wzrosty liczby nowo-powstałych instalacji fotowoltaicznych i zainstalowanych mocy, a zainteresowanie tą technologią jako źródła energii nadal szybko rośnie – zarówno ze strony prosumentów jak i biznesu.
Zarabiaj na fotowoltaice
Dlatego też fotowoltaika w Polsce stała się dochodową inwestycją z uwagi na wspomniany szybki rozwój tej technologii oraz przygotowane i nadal rozwijane uwarunkowania prawne i gospodarcze.
Jeśli możesz dysponować gruntami i zainwestować w farmę fotowoltaiczną, to:
- możesz stać się producentem i dystrybutorem energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej,
- możesz zarabiać na tej inwestycji z dużym zyskiem przez wiele lat,
- możesz zapewnić lokalne bezpieczeństwo energetyczne.
W Polsce powstało i powstają farmy fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów.
Co jeszcze przemawia za inwestycją w fotowoltaikę?
- jest cicha i bezpieczna dla ludzi i środowiska,
- zasadniczo bezawaryjna i bezobsługowa,
- okres realizacji inwestycji zajmuje zaledwie kilka tygodni, zatem jest to tempo nieporównywanie szybkie w porównaniu do realizacji instalacji innych OZE.
Kluczowe uwarunkowania dla gruntów pod budowę Twojej farmy fotowoltaicznej:
- przy obecnie dostępnych technologiach, instalacja elektrowni o mocy 1 MW wymaga powierzchni 1.5 – 2 ha
- grunt przeznaczony pod farmę nie może być zacieniony przez drzewa czy budynki lub inne obiekty
- w przypadku gruntów rolnych możliwe jest budowanie farmy na klasach gruntu RIV, RV, RVI
- grunty płaskie, a jeśli pochyłe to zorientowane zasadniczo na południe
- oddalone maksymalnie do 200 m od linii elektroenergetycznej
- z dojazdem utwardzoną drogą
Gdy zdecydowałeś się, że chcesz zainwestować w fotowoltaikę już TERAZ PODEJMIJ…
… 7 kroków do własnej elektrowni fotowoltaicznej:
- SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DORADCĄ i opowiedz mu o swoich planach, przekaż potrzebne wstępne informacje. Jeśli będziesz miał pytania lub wątpliwości, chętnie odpowie, a następnie umówi spotkanie. Na tym etapie, na podstawie wstępnie uzyskanych informacji będziemy w stanie przygotować wstępny projekt przedsięwzięcia.
- AUDYT, WIZJA LOKALNA, STUDIUM WYKONALNOŚCI – zweryfikujemy założenia na podstawie uzyskanych informacji, wspólnie dookreślimy założenia i Twoje oczekiwania oraz zdecydujemy o wykonalności projektu.
- WSPARCIE FINANSOWANIA – pozyskujemy informacje o możliwości finansowania projektu i wspólnie je uzgadniamy.
- OFERTA – przedstawiamy propozycję uwzględniającą Twoje wymagania, uzgodnienia i warunki realizacji projektu.
- UMOWA – obustronnie, formalnie podejmujemy decyzję o realizacji projektu Twojej farmy fotowoltaicznej i jej warunkach.
- PROJEKT I PRZYGOTOWANIE – w oparciu o umowę podejmujemy działania administracyjno-prawne w celu uzyskania pozwoleń, koncesji, aukcji i opracowujemy ostateczny projekt Twojej farmy fotowoltaicznej (z uwzględnieniem m.in. niezbędnej dokumentacji, wymaganych specyfikacji itp.) oraz gromadzimy materiały, aby projekt zrealizować w uzgodnionym terminie.
- MONTAŻ I URUCHOMIENIE – w uzgodnionym terminie nadzorowane ekipy budowlane i montażowe budują Twoją farmę fotowoltaiczną i ją uruchamiają; następnie podejmujemy działania związane z formalnym odbiorem farmy przez operatora sieci dystrybucyjnej oraz zgłoszeniem właściciela farmy jako producenta i dystrybutora energii elektrycznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Działając profesjonalnie, przed wnikliwą analizą – na Twoje życzenie – podpisujemy umowę o poufności (tzw. NDA), gwarantującą Ci zachowanie przez naszą firmę w tajemnicy wszystkich informacji, które nam przekażesz podczas realizacji projektu. Zapewniamy kompleksową obsługę: audyt, obsługa administracyjna, prawna, pozwolenia, koncesje, aukcje, projekt, nadzór inwestycyjny i wykonawstwo, utrzymanie i dozór techniczny.